Tid: 13. november 2013
Sted: Vogn 1, Godsbanen Skovgaardsgade 3, 8000 Århus C
Aarhus Billedkunstcenter står i de næste år i spidsen for en række projekter og uddannelsestiltag vedrørende kunst i offentlige rum i samarbejde med forskellige partnere. Formålet er at reflektere metodiske tilgange til det at arbejde med kunst i offentlige rum, som fx gader, bymure, interfaces, biblioteker, naturen, boligområder m.v. Første tiltag er et seminar og to workshops arrangeret i samarbejde med 365TEKSTER og Aarhus Litteraturcenter. Vi håber, at både billedkunstnere, forfattere og andre med interesse i feltet kommer til seminaret, som er åbent for alle.
Kort fortalt har 365TEKSTER og Aarhus Billedkunstcenter fundet sammen, da begge søsætter projekter i det offentlige rum støttet af Kulturhovedstad 2017 og så en fælles interesse i at give kunstnere indblik og redskaber til at arbejde med deres kunstneriske praksis i nye formater eller borgerinddragende projekter. I de to workshops håber vi også, at der på tværs af faggrænser opstår nye ideer, som vi evt. kan medvirke til at realisere.
Læs program og indhold i PDF format her.
PROGRAM 13.11. 2013
Seminar i Vogn 1:
10:00 - Introduktion ved Anja Raithel (Aabkc) og Robert Skovmose
Christensen (365 TEKSTER)
10:15 – 10:30 - Introduktion ved moderator Henrik Kaare Nielsen
(dr.phil. og professor ved Institut for Æstetiske Fag,
Aarhus Universitet).
10:30 – 11:00 - Præsentation: Morten Søndergaard (forfatter) "Mellem KUN TEKST og KONTEKST"
11:00 – 11:30 - Præsentation: Lise Skou (billedkunstner) "Kunstneren som Sociolog"
11:30 – 12:00 - Spørgsmål og diskussion
12:00 – 13:00 - Frokost
13:00 – 18:00 - Workshop med Morten Søndergaard i Vogn 1, Godsbanen
13:00 – 18:00 - Workshop med Lise Skou i Katapults prøvelokale, Godsbanen
18:00 – 19:00 - Fælles spisning
19:00 – 21:30 - Tværfaglig udveksling og fælles Mind Map for alle
workshopdeltagere i Vogn 1
Tilmelding til seminaret er ikke nødvendigt – men giv gerne besked
Workshops GRATIS - tilmelding (kort om din motivation og baggrund) sendes til anja@aabkc.dk eller posttilrobert@gmail.com.
Frist for tilmelding senest den 4.11 og svar den 6.11
UDDYBET PROGRAM:
TALK 1: Morten Søndergaard: "Mellem KUN TEKST og KONTEKST - Tekstbaseret Kunst i det Offentlige Rum"
Jeg har arbejdet med tekstbaseret kunst i flere sammenhænge og vil bruge seminaret til at vise eksempler på mit arbejde og overveje konsekvenserne af arbejdet med tekster uden for bogen. Min digteriske praksis har for starten været spredt ud over flere forskellige udtryksformer, og seminaret er en kærkommen anledning til at reflektere over de forskellige udtryks muligheder, styrker og svagheder. Hvad sker der, når man som digter “spreder” sig? Hvilke betydningsformer er det muligt at indlemme i poesiens landskab?
Se eksempler på mit arbejde her: http://mortensondergaard.net/Rum.html
Workshop med Morten Søndergaard: Bog, tærskel, materiale
Vi vil i workshoppen undersøge, hvad der sker med digtene og teksterne, når de forlader bogen og bevæger sig ud i det rum, som ligger lige på den anden side af omslaget. Hvilken betydning findes der i valg af materialer? Hvad er materialets medbetydning?
Jeg har arbejdet digte og tekster udformet i marmor, sæbe og bibeltyndt indlægspapir i medicinæsker samt med udstillinger og bogobjekter. Ordene møder en anden orden, når de kommer ud i det fri. De må både indordne sig og indrette sig på, at ny betydning opstår i mødet med verdens uorden og støj. Og hvad sker der med de ord, der lever på tærsklen mellem det offentlige og det u-offentlige?
Det er måske tærsklen eller tærskelsproget, der er det mest interessante at forsøge at lytte til, og det er det, jeg håber at gøre i en workshop, der også vil præsentere klassiske og historiske svar på disse spørgsmål.
Om Morten Søndergaard
Morten Søndergaard (f. 1964) er en af Danmarks mest anerkendte og fremtrædende forfattere. Han debuterede i 1992 med digtsamlingen Sahara i mine hænder og har siden skrevet ti digt- og prosasamlinger samt en enkelt roman. Ud over sine bogudgivelser har han også arbejdet med lydkunst og installationer, bl.a. har han høstet stor anerkendelse, også internationalt, for sit Ordapotek, hvor tekster om sprogets ordklasser er indpakket i og uden på medicinæsker. Morten Søndergaard samarbejder gerne med andre kunstnere, blandt andre Kirsten Dehlholm og den elektroniske duo Schweppenhäuser/Thomsen, som han har udgivet cd’en Hjertets abe sparker sig fri (2008) sammen med, lige som han i efteråret 2010 var han kurator på udstillingen LOVE på Kunsthallen Nikolaj. Morten Søndergaard er to gange blevet indstillet til Nordisk Råds Litteraturpris.
Besøg Morten Søndergaards hjemmeside: www.mortensondergaard.net
Talk 2: Lise Skou ”Kunstneren som Sociolog – Tendenser i Samtidskunsten”
I mit oplæg vil jeg lægge vægt på nogle af de tendenser, der har været tydelige på billedkunstscenen i de senere år: en stærk udvikling af det samfundsmæssige engagement; en vilje til at arbejde tværfagligt og tværnationalt, en vilje til at gå udenom institutionen og etablere selvorganiserede, brugerinvolverende og deltagerbaserede projekter, der ofte tager form som midlertidige lokalt baserede projekter.
Dette reflekterer en glidning fra æstetiske til sociale spørgsmål. Fra objektorienteret til stedsspecifik; fra det statiske til det procesorienterede. Kunst i det offentlige rum har således udviklet sig til en kontekstbaseret kunstnerisk praksis, der udfordrer opfattelser af præsentation, repræsentation, distribution og sted.
Vi skal se på, hvorledes kunstneriske metoder ser ud, når de har til hensigt at skabe kritiske modstandsformer, modoffentligheder og modbilleder. Hvorledes kan man organisere sig autonomt indenfor eller udenfor kunsten, og hvori ligger forskellen mellem kunst, sociologi og aktivisme? Kan kunst gøre en forskel, der adskiller sig fra almindelig sociologisk og politisk praksis, og hvad er dét, der skaber denne forskel?
Jeg vil præsentere og diskutere den deltagerbaserede social- og politisk engagerede kunst i Danmark med afsæt i projekter af bl.a. Kenneth Balfelt, Kerstin Bergendal og Swop Projects.
De omtalte projekter vil blive kontekstualiseret via teoretiske tekster såsom: ”One Place after Another” af Miwon Kwon, ”Den Relationelle Æstetik” af Nicolas Bourriaud, ”Site- Specifity – From the margins to the social” af Simon Sheikh, ”Activism as a work of Art” by Group Material, ”Conversation Pieces” af Grant H. Kester, ”Trojanske Heste – den aktivistiske kunst og magten” af Lucy R. Lippard, ”Mapping the terrain – new genre public art ” Suzanne Lacy, ”The Ethnographic Turn” – Miwon Kwon.
WORKSHOP med Lise Skou: "Kunstneren som Sociolog"
I mit oplæg præsenter jeg en række krydsninger mellem sociologi og kunst; intervention og aktivisme, hvor der stilles spørgsmålstegn ved de instanser, der styrer offentlige og halvoffentlige rum: Hvem ejer dem? Hvilke former for samvær genererer de? Hvilke præmisser dannes samværet ud fra? Hvilken adfærd favoriserer rummene? Hvem inkluderer samværet, og hvem ekskluderer det?
Ud fra disse og mange flere spørgsmål skal vi i workshoppen arbejde videre med de metodiske og teoretiske begreb, som en kontekstbaseret participatorisk praksis involverer.
Vi skal konstruere og illustrere vores egne ”universer” af deltagerbaserede projekter. Udgangspunktet er en række konstruerede fiktive og halvfiktive scenarier. Det kunne for eksempel være historien om en lille landsby i udkants-Danmark der skal jævnes med jorden. Byens borgere er i oprør og rædselsslagne for følgerne. Du bor ikke i byen, men er interesseret i temaet og vil gerne som kunstner tage kampen op mod myndighederne til fordel for byens borgere. Hvad gør du? Hvordan ser dit projekt ud?
Med udgangspunkt heri skaber deltagerne i grupper et - fiktivt eller realiserbart - deltagerbaseret projekt. Det kan tage form som tekst model, skitser, collager, en lille film eller lidt af det hele.
Om Lise Skou
Lise Skou (f-1966) er dansk billedkunstner, uddannet på Det Fynske Kunstakademi (1998-2004) og Whitney Museum of American Art (2002-2003). Hun har desuden en BA i Kunsthistorie fra Århus Universitet.
Skou har gennem mange år arbejdet med en kunstnerisk praksis, som ofte finder sted som samarbejder, kendetegnet ved kunstnerdrevne forsknings- og vidensdelingsprojekter, der forholder sig kritisk og debatterende til aktuelle samfundstematikker. Det er ofte forskellige livsverdenssystemer og alternative modeller, der undersøges og udvikles. Kendetegnende for Skous projekter er deres fokus på aktuelle sociokulturelle, økonomiske og økologiske problemstillinger, som hun oftest behandler i kombinerede diskursive og deltagerobserverende processer.
I 1012 deltog Skou på udstillingen Extreme Crafts, Freies museum i Berlin, med videoen ’The Revenge of the Crystals - Et fremtidsscenarie’ (2011). I 2013 vises samme video på udstillingen It's the political economy, Stupid på Pori Art Museum i Pori (kurateret af Gregory Sholette og Oliver Ressler).
www.swopnetwork.dk | www.liseskou.net
365 Tekster - Baggrund
Kort fortalt har 365 tekster og Aarhus Billedkunstcenter fundet sammen, da begge søsætter projekter i det offentlige rum støttet af Kulturhovedstad 2017 og så en fælles interesse i at give kunstnere indblik og redskaber til at arbejde med deres kunstneriske praksis i nye formater eller borgerinddragende projekter.
365 tekster vil i samarbejde med Aarhus Litteraturcenter undersøge, hvordan tekst som kunstform kan formidles på andre måder end i bogform. Det handler om at etablere alternative konfrontationer mellem litteraturen og publikum på uventede tidspunkter og steder - gerne i samklang med andre kunstarter.
Aarhus Billedkunstcenter har iværksat byudviklingsprojektet ”Fra Godsbanen til Gellerup”, som bl.a. arbejder for at kunstnere kan komme tidligt ind i byplanerne og dermed påvirke vores byrum. Det gælder om at lette adgangen til at arbejde med kunst i offentlige rum, samt styrke og etablere samarbejder mellem bl.a. byplanlæggere, kunstnere og borgere. Aabkc arbejder tæt sammen med Sigrids Stue i Gellerup, hvor vi ønsker at etablere en fast platform for kunst og byudvikling.
Seminar og workshop er støttet af Aarhus Kulturhovedstad 2017, Aarhus Kommunes kulturudviklingspulje og Aarhus Universitet.